Çevre koruyucusu “arılar” İzmir’de konuşulacak

Institut français Türkiye, “Arı varsa hayat var!” başlığı altında konferans düzenleyecek. Konferansın konuğu arıcılık uzmanı, arı yetiştiricisi, tarih profesörü Jean-Paul Burdy olacak.

Arı varsa hayat var

Institut français Türkiye, “Arı varsa hayat var!” başlığı altında konferans düzenleyecek.

9 Kasım Çarşamba günü saat 19.30 düzenlenecek konferansın konuşmacısı arıcılık uzmanı, arı yetiştiricisi, tarih profesörü Jean-Paul Burdy, moderatörü ise tarım ekonomisti Prof. Dr. Tayfun Özkaya olacak.

Konferansta Fransa, Türkiye ve tüm dünyada arılar, bal ve biyoçeşitlilik konuları üzerinde durulacak. 21. yüzyıldan itibaren “çevre koruyucusu” olarak bilinen arıların merkezinde, küreselleşen kraliçe arı ve bal pazarı, biyolojik çeşitliliğe yönelik tehditler, iklim değişikliği, agro-ekoloji ve çevresel seferberlik eylemi konuları mercek altına alınacak.

Herkese açık bu etkinlik Türkçe simültane çeviri ile sunulacak olup, detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih profesörü Jean-Paul Burdy, Ecole Normale Supérieure’ün eğitim almıştır. Orta Doğu (Türkiye, İran) jeopolitiği konusunda uzman, Grenoble Siyasal Bilimler Enstitüsü’nde görev yapan eğitimci-araştırmacıdır. Arıcı olan Burdy, halen sürdürdüğü, 16. yüzyıldan bu yana arıların küresel tarihini anlatan çalışmalarını, kişisel blogu üzerinden yayınlamaktadır: www.larepubliquedesabeilles.fr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir