Semra Bozdayı Ayazlar ‘Pedalperest Kadınlar’ı anlattı

Pedalperest Kadınlar olarak 2017 Şubat ayında birlikte hareket etmeye başladık. Kurucu arkadaşlar olarak biz bisiklet kullanıyorduk zaten, başka kadınlar da kullansın, daha da çoğalalım istedik. Çocukluğumuzu hatırlatan, en değerli anılarımızı süsleyen bisikletin, hayatımızın daha çok içinde olmasını istedik. Çünkü o temiz, kolay, sade ve ulaşılabilirdi.
Düzenli olarak her perşembe “Pedalperest Kadınlar Perşembe Pedallamasını” yaptık. Katılımcıların performansına göre güzergâh belirledik ya da değiştirdik. “Pedalperest Çocuklar Pedallıyor” etkinliğimizle önce kendi çocuklarımızla, sonra başka çocuklarla bisiklet temalı, doğa içinde eğlenceli oyunlarla dolu aktiviteler yaptık.
İki sene boyunca kadınlara ücretsiz bisiklet eğitimi verdik. Bir sürü arkadaşımız oldu birlikte yol alabildiğimiz. Trafikte sürme becerilerine katkı sağladık. Beraberce festivallere katıldık…
Aslında doğaçlama ilerlediğimizi düşünürken, geri dönüşlerin kadınların hayatında ne denli anlamlı olduğunu görmek bizi büyüledi. Biz de bundan beslenmenin keyfini tattık. Sadece bisiklete binmiyorduk; birlikte yol alıyorduk, paylaşıyorduk, işbirliği yapıyorduk, organize oluyorduk, doğanın pozitif etkisini birbirimize bulaştırıyorduk, birlikteyken trafikte daha iyi görünüyorduk, daha güvenli yol alıyorduk. Gördük ki temizlikperest olmanın, anneperest olmanın, eşperest olmanın dışında, kendi alanımızı ilmek ilmek oluşturduğumuz Pedalperest Kadın kimliği hepimize iyi geldi.
Evet “Hayalperestten” hallice, “Pedalperest”iz. Ama güvenli yollarda sürmeyi bilecek kadar tecrübeliyiz. Trafikte en sağ şeritte gidebileceğimizi bilmekle beraber, hayatımızı Türkiye’deki şoförlerin inisiyatifine bırakamayacak kadar aklı başındayız. Sahilde 2-3 kilometreden fazla sürmemiş kadınlarla şu an Urla’ya gidebiliyoruz. Ancak risk alıyoruz, maalesef… Güvenli yollara Avrupa’dan çok bizim ihtiyacımız var. Orada kurallar net, koşullar nefis… Her yer bisiklet yolları ile bezeli…
Bisiklet yolları ağı genişletilmeli, bu çok net. Mesela Konak -Bornova arası ciddi bir mesafe değil… Bisiklet yolu olsa, rahatlıkla kullanılabilir. Buca-Konak aynı şekilde… Tüm bunlara rağmen bu yolları kullanan pek çok bisiklet kullanıcısı var. Bir kızım var 9 yaşında, gayet iyi bir bisiklet kullanıcısı… Kendimi riske atıp, trafikte kullanıyorum. Ancak onu araç kullanıcılarının inisiyatifine bırakamıyorum. Haklı ama ölü olmak istemiyorum.